To jak się odżywiamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Brak w diecie odpowiedniej ilości błonnika powoduje szereg rozmaitych dolegliwości. Dziś najczęściej spożywamy żywność już przetworzoną, która nie zawiera wystarczających ilość tej substancji, która ma niezwykle korzystny na działanie naszego układu pokarmowego. Niedobór błonnika może powodować zaparcia, nieprzyjemne uczucia ciągłego napięcia w podbrzuszu a nawet wpływać na niekorzystny profil cholesterolu czy poziom cukru, co w efekcie może powodować nawet nieprawidłowości w funkcjonowaniu całego układu krążenia, a w najgorszym wypadku spowodować miażdżycę albo doprowadzić do zawału.
Dlatego też dietetycy i osoby promujące zdrowy tryb życia i odżywiania coraz głośniej mówią o konieczności odpowiedniej suplementacji. Oczywiście błonnik do organizmu powinniśmy dostarczać w możliwie jak najbardziej naturalnej i nieprzetworzonej postaci. Tylko wtedy w pełni będą mogły się uzewnętrznić jego prozdrowotne właściwości. Substancja zawarta w pokarmie nie może być przez nasz układ trawienny rozłożona i pozostaje w jelitach, korzystnie wpływając na ich funkcjonowanie. Różne są odmiany błonnika, ale ogólnie rzecz biorąc są to po prostu te części roślin, których nasz organizm nie potrafi strawić. W różny sposób też te substancje na nas wpływają, zawsze jednak jest to działanie wysoce pożądane.
W medycynie naturalnej od dawna cenione są zioła i rośliny, które takiego błonnika zawierają możliwie jak najwięcej. Dieta bogata w błonnik jest polecana osobom, które mają problem za utrzymaniem we krwi odpowiedniego poziomu cholesterolu. Zamiast faszerować się środkami farmakologicznymi, wystarczy po prostu jeść jak najwięcej warzyw, owoców i roślin oraz ich nasion, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Na rynku dostępne są też w 100% bezpieczne i naturalne preparaty, które mają nam pomóc dostarczyć z pożywieniem wystarczających ilości błonnika.
Błonnik witalny zawiera w swym składzie nasiona i łupiny nasienne dwóch, znanych od dadwa i powszechnie wykorzystywanych w medycynie ludowej roślin – babki płesznik i babki jajowatej. Ten niezwykle popularny i powszechnie dostępny preparat ceniony jest zwłaszcza za korzystny wpływ, jaki wywiera zawarty w takiej kombinacji roślin błonnik na cholesterol obecny w krwi, a szczególnie na stosunek zawartości tzw. dobrego cholesterolu (HDL) do poziomy złego cholesterolu (LDL). Kombinacja tych roślin usprawnia także pracę jelit i pomaga oczyścić organizm.
Babka płesznik bowiem nie tylko poprawia perystaltykę jelit i wspomaga procesy trawienne ale wchłania także z naszego układu pokarmowego różne niekorzystne dla zdrowia człowieka substancje. Działa też jako łagodny środek na przeczyszczenie. Dzięki niej nasze jelita uwalniają więcej śluzu, wchłania też bardzo dużo wody i tworzy w jej obecności żel, dzięki czemu zawarta w jelitach treść dużo łatwiej może się w wzdłuż nich przesuwać. Również nasiona babki jajowatej pomagają rozmiękczyć masę jelitową i wpływają bardzo korzystnie na jej konsystencję.
To sprowadza się do zdrowego żywienia, czyli zapobiegania nagłym skokom cholesterolu. Nie możemy jednak myśleć, że błonnik zastąpi nam leki przepisane przez lekarza.
W końcu błonnik, w nieco innej postaci, jest od dawna używany w medycynie naturalnej. Zanim pojawiły się leki w zgrabnych, kolorowych opakowaniach, ludzie radzili sobie produktami pochodzącymi wprost z natury.