Cholesterol i Wpływ Błonnika na Jego Poziom

5/5 - (1 vote)

Robiący w ostatnich miesiącach prawdziwą furorę błonnik witalny jest szczególnie ceniony wśród osób ceniących sobie zdrowe odżywianie. O tym, jak zbawienny wpływ ma błonnik na cholesterol i jego stężenie we krwi, nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Po preparat ten sięgają coraz częściej osoby, które mają problemy z zachowaniem odpowiedniego poziomu cholesterolu, a w szczególności proporcji między tzw. dobrym a złym cholesterolem.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu jest przyczyną wielu poważnych chorób. W normalnych warunkach i w normalnych ilościach jest związkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmy. Jest to związek tłuszczowy, który nie rozpuszcza się we krwi. Aby mógł wraz z nią swobodnie się przemieszczać musi się najpierw połączyć ze specjalnymi białkami, które umożliwiają taki transport. Powstałe w ten sposób lipoproteiny dwojakiego typu: te o małej gęstości (LDL) pomagają dostarczyć cholesterol do komórek i, gdy jest go tam za dużo, mogą się przyczyniać do powstawania miażdżycy. Lipoproteiny o dużej gęstości (HDL) są z kolei potocznie nazywane „dobrym” cholesterolem. Transportują one cholesterol do wątroby, gdzie pomaga w produkcji żółci, dzięki czemu nadmiar cholesterolu może być tam rozkładany, a następnie wydalany z organizmu.

wysoki poziom cholesteroluNiezbędną dla nas ilość cholesterolu nasz organizm wytwarza sobie sam. Cholesterol wprowadzany dodatkowo wraz z pożywieniem sprawia, że mamy tego związku za dużo. Złogi złego cholesterolu wewnątrz naczyń krwionośnych skutecznie utrudniają przepływ krwi, co może stać się przyczyną poważnych chorób układu krążenia. Dlatego tak ważne jest, aby z pomocą diety ograniczać wprowadzanie cholesterolu a wprowadzać substancje, które pomogą nam uporać się z jego nadmiarem. Właśnie dlatego tak ważne jest abyśmy w diecie mieli dużo błonnika, który skutecznie pomaga przywrócić właściwy profil cholesterolu.

Zawarte w tzw. błonniku witalnym rośliny babka płesznik i babka jajowata pomagają rozwiązać problemy wynikające z podwyższonego poziomu „złego” cholesterolu. Błonnik w jelicie wchłania bardzo dużo wody oraz szkodliwych substancji, w tym także tłuszczów i kwasów tłuszczowych. Zmniejsza dzięki temu wchłanianie przez organizm także złego cholesterolu i trójglicerydów. W konsekwencji zmniejsza się ryzyko chorób układu krążenia, w szczególności miażdżycy i choroby wieńcowej.

Dodatkowo wspomaga też produkcję śluzu, który ułatwia przesuwanie się trawionego pokarmu wzdłuż przewodu pokarmowego. Błonnik korzystnie wpływa też na konsystencję treści jelitowej. Często stosowany jest w związku z tym na zaparcia, ma delikatne działanie przeczyszczające. Pomaga oczyścić cały organizm z zalegającymi w jelitach reszkami niestrawionego pożywienia, w tym także substancji o toksycznym działaniu dla całego organizmu. Napęczniałe w jelitach włókna wywołują też wrażenie sytości, przez co zmniejsza się znacząco apetyt. Dlatego błonnik witalny jest też często stosowany w walce z otyłością i bardzo ceniony jako wartościowy suplement diety.

2 replies on “Cholesterol i Wpływ Błonnika na Jego Poziom”

  1. Geniusz pisze:

    I to trzeba codziennie jeść ten błonnik? Trochę niezbyt praktyczne rozwiązanie…

    • Jagoda pisze:

      Przygotowanie i zjedzenie zajmie ci maksymalnie dziesięć minut. Jeśli to dla ciebie za dużo w zamian za dobre samopoczucie, prawidłową pracę jelit i ogólnie lepsze zdrowie, to życzę powodzenia w szukaniu lepszego rozwiązania. Może jakieś chemiczne tabletki, je wystarczy połknąć i po kłopocie, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

80 − 79 =