Właściwa dieta ma dziś wielkie znaczenie dla naszego zdrowia. Nie zawsze jemy pożywienie, do jakiego przystosowany jest nasz organizm. Żywność wysoce przetworzona, która bardzo często zastępuje nam produkty, do jakich w trakcie procesu ewolucji przystosował się nasz organizm. Powoduje to coraz częściej nieprawidłowości w pracy naszego układu trawiennego, który nie zawsze jest w stanie poradzić sobie ze wszystkim, co wraz z pożywieniem wprowadzamy.
Żywność przetworzona w procesie przemysłowym zawiera zdecydowanie za dużo tłuszczu, w tym nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu, co nie jest bez wpływu na nasze zdrowie. W połączeniu z prawie całkowitym wyeliminowaniem z naszej diety błonnika, który pomaga usunąć nadmiar cholesterolu, prowadzi to do coraz większych problemów zdrowotnych i przeróżnych dolegliwości.
Zalegający w jelitach pokarm powoduje często zaparcia, którym zazwyczaj towarzyszy wyraźnie odczuwany dyskomfort w dolnych partiach brzucha. Częste jest też wrażenie pewnej ociężałości, senności, a nawet zmęczenia. Pozbawieni jesteśmy energii, czujemy się przepełnieni, ociężali i zniechęceni. Aby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia oraz zadbać o właściwy poziom cholesterolu powinniśmy dostarczać wraz z pożywieniem błonnik pokarmowy. W diecie człowieka zawsze był to niezwykle istotny składnik, a temu, że w dzisiejszych czasach coraz rzadziej znajduje się on w naszej diecie, można naprawdę bardzo łatwo zaradzić.
Każdy kto choć trochę interesuje się problematyką zdrowego żywienia zdaje sobie sprawę z konieczności uzupełnienia diety o wystarczającą ilość błonnika, który spełnia w naszym organizmie niezwykle ważną rolę. Ułatwia perystaltykę jelit, wchłania niekorzystne produkty przemiany materii, między innymi choćby wszystkie produkty fermentacji. Pomaga usunąć i wydalić z organizmu rozmaite zalegające w jelitach niestrawione resztki szkodliwych substancji i toksyn.
Dzięki niemu może się tu także rozwijać pożyteczna flora bakteryjna. Jego działanie wykorzystywane jest od lat w medycynie naturalnej, a i we współczesnej medycynie sposób i charakter działania, a zwłaszcza wpływ, jaki wywiera błonnik na cholesterol, jest bardzo dobrze poznany i opisany. To między innymi dlatego ze sklepowych półek coraz częściej znika tzw. błonnik witalny, czyli preparat, który coraz częściej jest stosowany jako suplement diety wspomagający właściwą pracę układu pokarmowego oraz jako środek na przywrócenie właściwych proporcji między dobrym i złym cholesterolem.
Główne składniki błonnika witalnego, czyli nasiona babki płesznik i łuski nasion babki jajowatej zawierają duże ilości naturalnego błonnika. Rośliny te są od dziesięcioleci bardzo cenione w medycynie ludowej, teraz są coraz lepiej znane i coraz częściej wykorzystywane. Kombinacja nasion tych właśnie roślin skutecznie usprawnia pracę jelit i pomaga pozbyć się z organizmu wielu substancji, który mają bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, w tym także i cholesterolu. Dodatkowym atutem jest wspomaganie procesu odchudzania.
Dochodzimy do dziwnych czasów, gdzie zdrową żywność zamieniliśmy na tańszą, ale przetworzoną i niezdrową. Teraz kiedy zauważyliśmy nasz błąd chcemy to naprawić przez wprowadzenie sklepów ze zdrowymi produktami, które są o wiele droższe niż ich mniej zdrowe odpowiedniki. Uczymy się na błędach, tylko dosyć późno.
A co w przypadku osób, które genetycznie mają kiepską przemianę materii? W ich przypadku ciężko pobudzić organizm do szybszego metabolizmu, biorąc to na logikę wychodzi, że taki błonnik też nie powinien zdziałać cudów. A może się mylę i w ich przypadku też pomaga?