Podstawy Diety Przy Dolegliwościach Jelitowych

Rate this post

Odżywianie jest jedną z głównych funkcji organizmu, bez których nie ma on szans przetrwać. Dlatego też ważne jest, by starać się dobierać najlepsze możliwe składniki odżywcze i pokarmy. Wspomaganie pracy układu pokarmowego wiąże się głównie z odpowiednią dietą i ruchem, chociaż czasem niezbędne są dodatkowe suplementy. Warto dowiedzieć się, jakie substancje i rodzaje pokarmów szczególnie dobrze jest włączyć w dietę, żeby była ona pełnowartościowa i sprzyjała zdrowiu wszystkich narządów wchodzących w skład układu pokarmowego. Całkowitą podstawą dla chcących zadbać o zdrowie osób jest błonnik, woda oraz zastąpienie soli ziołami.

Duże ilości wody

Dietetycy wciąż, jak mantrę powtarzają zasadę „należy pić przynajmniej dwa litry wody dziennie”. Spora większość ludzi w ogóle się do tego nie stosuje – woda nie wydaje im się atrakcyjnym napojem, w dodatku po prostu nie są do niej przyzwyczajeni. Tymczasem niedostateczna jej ilość w diecie spowalnia metabolizm, prowadzi do odwodnienia i problemów z zaparciami. Picie zbyt małych ilości wody, prowadzi też do znacznie gorszego samopoczucia, spady energii i nieustannej senności. Dlatego właśnie warto podjąć wyzwanie picia wody co pewien czas przez cały dzień. Po trzech, maksymalnie czterech tygodniach taki rytm powinien wejść w nawyk, nawet jeśli początkowo nie wydaje się to zbyt komfortowe i trzeba trochę się zmuszać. Picie wody jest też ważne, gdy dieta jest bogata w błonnik – pęcznieje on dopiero w kontakcie z wodą i wtedy zaczyna ujawniać swoje dobroczynne działanie na układ pokarmowy. Połączenie dużej ilości błonnika z niewielką ilością wody często skutkuje zaparciami, a nie jest to przecież efekt, o który chodzi.

Błonnik pokarmowy

dieta bogata w błonnikSkłada się z substancji, których ludzie nie są zdolni trawić, a nawet mimo tego stanowi najważniejszy element odżywiania korzystnego dla jelit. Błonnik to włókna roślinne, które pęcznieją i zbierają toksyny, a także oblepiają niestrawione resztki pokarmowe i złogi, które mogą przyczyniać się do chorób oraz dolegliwości. Oprócz jedzenia produktów bogatych w błonnik (głównie otręby, płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo), warto co pewien czas urządzić sobie kurację. Błonnik witalny to fenomenalny, naturalny suplement diety, który skutecznie wspomaga walkę z zaparciami, zespołem jelita drażliwego, a także z cukrzycą i nadmiarem złego cholesterolu. Na błonnik witalny składają się trzy rodzaje nasion – babka jajowata, babka płesznik i len zwyczajny. Zalewa się je wodą, żeby następie wypić powstałą zawiesinę lub użyć jej do stworzenia owocowego deseru. Pomysłów na spożywanie błonnika witalnego jest naprawdę wiele, więc nawet osoby nielubiące takiej konsystencji znajdą dobry dla siebie.

Zioła zamiast soli

Sól stanowi jeden z ukochanych dodatków do potraw. Mnóstwo ludzi po prostu jej nadużywa, dosalając właściwie wszystko. Niestety sól zatrzymuje wodę w organizmie, więc warto zastąpić ją nadającymi smak ziołami, także tymi wspomagającymi trawienie – miętą, szałwią, kminkiem lub koprem włoskim.

2 replies on “Podstawy Diety Przy Dolegliwościach Jelitowych”

  1. Jola pisze:

    Łatwo się domyślić, że jak ktoś ma problem z jelitami, to powinien unikać jedzenia ciężkostrawnego. Czyli odpadają nuggetsy, kotleciki, chipsy czy bita śmietana. Koniec końców jak ktoś odżywia się zdrowo, ten nie ma się o co martwić.

  2. Markus pisze:

    Ech, zazdroszczę wszystkim, którzy nie muszą analizować przed każdym posiłkiem, czy to co zaraz zjedzą nie spowoduje rewolucji w ich żołądku. Ja mam na tyle wrażliwe jelita, że muszę jeść lekkie rzeczy, bo inaczej od razu boli mnie brzuch i pojawiają się wzdęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

70 + = 75