Dobry i Zły Cholesterol

Rate this post

W rozważaniach o zdrowym odżywianiu i walorach naturalnej, nieprzetworzonej żywności, bardzo często pojawia się rozróżnienie na dobry oraz zły cholesterol. Ten dobry, to frakcja lipoprotein o dużej gęstości (HDL), które potrafią oczyścić naczynia krwionośne z zalegającego w nich nadmiaru cholesterolu i transportować go do wątroby. Lipoproteiny LDL (o małej gęstości), zwane potocznie złym cholesterolem przenoszą cholesterol z wątroby do tkanek. Zły cholesterol odkłada się w ścianach tętnic, przez co prowadzi w rezultacie do miażdżycy.

Mimo, że jest to sterol, który pełni w organizmie także bardzo dużo ważnych i pożytecznych funkcji, także dla układu trawiennego, to jego nadmiar może się okazać niezwykle niebezpieczny, a nawet prowadzić do amputacji nogi, zawału albo udaru mózgu. Dlatego bardzo dobrze jest regularnie badać swój profil lipidowy, czyli badać zawartość we krwi zawartość poszczególnych frakcji cholesterolu (LDL i HDL) oraz zawartość w niej trójglicerydów. Niezbędną dla organizmu ilość cholesterolu produkujemy sobie sami, jego nadmiar najczęściej bierze się z przetworzonej żywności, jaka coraz częściej dominuje w naszej diecie.

zły cholesterolDlatego tak ważne jest, aby dietę wzbogacić o produkty nieprzetworzone, szczególnie błonnik, który często zaleca właśnie ze względu na jego zdolność do obniżania poziomu we krwi cholesterolu. Coraz większe zainteresowanie wzbudza, robiący ostatnio prawdziwą karierę w sklepach ze zdrową żywnością,  błonnik witalny – mieszanka nasion babki płesznik i babki jajowatej. Skuteczność tego preparatu wynika z prozdrowotnych właściwości tych właśnie roślin. Zawierają one bardzo dużo błonnika i  pektyn, a nie od dziś wiadomo, jak wielki wpływ ma błonnik na cholesterol i jego profil.

Babka płesznik, wykorzystywana powszechnie (i od bardzo dawna) w medycynie naturalnej i niekonwencjonalnej oraz ziołolecznictwie, nie tylko pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, ale także ogólnie wspomaga cały układ pokarmowy i wszystkie zachodzące w nim procesy trawienne. Nasiona, a szczególnie bogate w błonnik pokarmowy łupiny tych nasion, zawierają substancje, który pomagają przesuwać pokarm w jelitach i poprawiają ich perystaltykę. Podobne działanie ma babka jajowata, ceniona głównie za jej korzystne działanie na właściwą konsystencję masy jelitowej.

Błonnik zawarty w tych roślinach usprawnia pracę jelit, pomaga także oczyścić organizm z zalegających tam często bardzo długo substancji, których nie jesteśmy w stanie strawić. Błonnik wchłania bardzo duże ilości wody wraz z rozpuszczonymi w niej toksynami a następnie pomaga przesunąć to wszystko w dół przewodu pokarmowego i konsekwencji pozbyć się ich całkowicie z organizmu. Skutecznie pomaga to oczyścić nie tylko same jelita, ale także wątrobę. Ma także bardzo korzystny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi i ułatwienie jej przepływu przez naczynia, choćby dzięki pozbyciu się złogów złego cholesterolu. W rezultacie zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej, a także ryzyko zachorowań na raka.

2 replies on “Dobry i Zły Cholesterol”

  1. Grzesiek pisze:

    A ja uważam, ze nie ma dobrego czy złego cholesterolu, jest tylko ten we właściwej ilości. Gdy przekraczamy dopuszczalną granicę, pojawiają się problemy. Tylko tak jest ze wszystkim i to wyłącznie wina naszego odżywiania. Nie nazywajmy więc złym czegoś, co jest neutralne.

  2. Kamil pisze:

    Łatwo powiedzieć, ciężej zrobić. W przypadku osób starszych stosowanie błonnika witalnego nie wystarczy, by problem złego cholesterolu zniknął. W takich sytuacjach jest to na tyle rozwinięty kłopot, że bez farmaceutyków się nie obejdzie. Lekarze nie są głupi, gdyby zwykłe nasiona mogły pomóc, nie wypisywaliby coraz to nowszych recept.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 25 = 29